тендерні закупівлі товарів, робіт та послуг

Інформування про тендерні закупівлі товарів, робіт та послуг

Відповідно до законодавства про відкриті закупівлі, усі закупівлі державних підприємств повинні проводитися за допомогою тендерів.  Потреба у закупівлях товарів або речей повинна бути оприлюдненою на тендерних майданчиках, що авторизовані системою державних закупівель Prozorro. Ініціатор закупівель самостійно обирає майданчик, на якому буде розміщуватися оголошення про потребу в проведенні закупівель. Окрім того, що інформація подається на спеціалізованих тендерних майданчиках, замовник може самостійно за власної ініціативи поширити намір про закупівлю товарів, робіт чи послуг у будь-яких засобах масової інформації. Необхідно зазначити, що у випадку, якщо оголошення про державні закупівлі не розміщується на спеціалізованих площадках, такі тендерні закупівлі проводити заборонено.

Оголошення про тендер повинно бути у відкритому доступі і доступним всім бажаючим. Вся без винятку інформація подається зацікавленим особам безкоштовно. Окрім короткої інформації про суть закупівель, необхідно подавати і тендерну документацію, що також повинна знаходитися у вільному доступі.

Часові вимоги щодо проведення тендеру

Відкриті торги

Проведення  відкритих торгів здійснюється за умови дотримання чітких правил по термінах. Зокрема, оголошення про проведення тендеру повинно з таким розрахунком, щоб учасники мали не менше 15 днів на подання заявок, та за 30 днів у випадку, якщо сума закупівель перевищує 133 тисячі євро для товарів і 5150 тисяч євро для робіт

Замовник має право з власної ініціативи чи за результатами звернень або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується в електронній системі закупівель таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше ніж сім днів.

Умови проведення тендерних закупівель

Відкриті торги можна вважати такими, що відбулися, якщо по оголошенню отримано щонайменше дві тендерні пропозиції. Якщо учасником подається пропозиція, що не відповідає вимогам тендеру, вона виключається зі списку, а вибір переможця здійснюється на користь іншого учасника за списком, який відповідає вимогам процедури закупівель.

Правила складання оголошення про проведення відкритих закупівель

Чинним законодавством встановлені правила подачі оголошення про відкриті закупівлі. Дані заявки мають стандартну форму, які включають поля про назву підприємства-ініціатора проведення тендерних закупівель, назву предмета закупівлі, опис предмета закупівлі, очікувану вартість, термін постачання або виконання робіт, кінцевий термін подання заявок на участь у торгах, розмір мінімального кроку та наявність і сума тендерного забезпечення.

Правила складання тендерної документації

Як вже було згадано вище, тендерна документація подається усім охочим у відкритому доступі. Вона повинна містити наступну інформацію:

1. детальну інструкцію з підготовки тендерних пропозицій;
  2. критерії до учасників;
  3. інформацію про необхідні товари, роботи та послуги; повний та вичерпний перелік завдань, що необхідно виконати, які формуватимуть кошторис на виконання робіт та постачання товарів;
  4. кількість товарів та місця, куди необхідно їх поставити;
  5. терміни виконання робіт або постачання товарів;
  6. термін, протягом якого тендерні пропозиції будуть вважатися дійсними;
  7. опис методології визначення ціни продукції чи послуг;
  8. інформацію про валюту, якою будуть здійснюватися розрахунки;
  9. зазначення кінцевих термінів, до яких можна подавати пропозиції;
  10. умови, розмір та вид тендерного забезпечення;
  11. реквізити та ПІБ осіб, що організовують проведення тендеру.

Документи можуть містити і іншу додаткову інформацію, яка необхідна для того, щоб прийняти рішення щодо цінових пропозицій.

Наявність технічних помилок та описок, що не змінюють зміст тендерної пропозиції, не є причиною для відхилення заявки.

Документація не повинна містити вимог, які суперечать правилам відкритої конкуренції чи дискримінують певних учасників.

Правила оформлень оголошення про проведення тендерів, доступних європейських торгів

У випадку, якщо сума товарів перевищує 133 тисячі євро для товарів і 5150 тисяч євро для робіт, оголошення подається, окрім української, і англійською мовою. Такий тендер проходить за процедурою європейських торгів.

Як закінчується тендер

Після того, як оголошення є поданим, замовник тендеру очікує тендерні пропозиції та тримає їх нерозкритими до дати, що зазначається в оголошенні. Після того, як заявки є отриманими, з учасниками проводиться додаткова процедура, яка включає ознайомлення із технічними деталями виконання завдань. Після того, як вся інформація є подана, організатор аукціону має право виключити учасників із тендеру, якщо вони не відповідають вимогам.

При настанні дати проведення розкриття пропозицій формується тендерна комісія, яка проводить розкриття документів та перевіряє їх на відповідність вимогам. Після вивчення пропозицій формуються висновки про переможця. Замовник укладає договір не раніше ніж через 10 днів з дня оприлюднення повідомлення про намір укласти договір, але не пізніше 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір.